Loading...
Tietoa meistä 2017-03-22T19:49:26+00:00

Terveys ja Talous ry:n toiminta

Terveys ja Talous on terveydenhuollon sekä talouden ytimessä

Terveys ja talous ry:n tarkoituksena on toimia sairaaloiden, terveyskeskusten ja muun terveydenhuollon hallinnon ja talouden sekä siihen liittyvän terveyskasvatuksen alalla työskentelevien ja näistä asioista kiinnostuneiden henkilöiden yhteistyöelimenä päämääränään osaltaan edistää maamme terveydenhuollon ja erityisesti sen hallinnon ja talouden yleisten edellytysten kehittämistä.

Hallitus 2015-2017

Puheenjohtaja

Jaakko Herrala
Toimitusjohtaja
PSHP / Kuvantamiskeskus- ja apteekkiliikelaitos
p. 050 329 7166
jaakko.herrala@pshp.fi

Hallituksen jäsen

Maisa Lukander
Laatupäällikkö
HUS Tietotekniikka
Puh. 040 865 9441
maisa.lukander@hus.fi

Hallituksen jäsen

Pasi Parkkila
Kehitysjohtaja
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri
Puh. 040 544 8955
pasi.parkkila@ppshp.fi

Hallituksen jäsen

Jaakko J. Pihlajanmäki
Sairaanhoitopiirin johtaja
Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri
Puh. 044 415 4100
jaakko.pihlajamaki@epshp.fi

Yhdistyksen rahastonhoitaja

Anita Himmanen
Yhdistyksen rahastonhoitaja
puh. 0400 490 588
anita.himmanen@terveysjatalous.fi

Yhdistyksen sihteeri

Outi Kalske
Hankinta- ja logistiikkajohtaja
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
Puh. 040 541 5125
outi.kalske@terveysjatalous.fi

Hallituksen jäsen

Mikko Hälkiö
Kehittämispäällikkö
Lapin sairaanhoitopiiri
Puh. 040 772 7211
mikko.haikio@lshp.fi

Varapuheenjohtaja

Tuomo Meriläinen
Hallintojohtaja
Itä-Suomen yliopisto
Puh. 040 355 2299
tuomo.merilainen@uef.fi

Hallituksen jäsen

Jari Korhonen
Tedy ry:n puheenjohtaja
Puh. 040 594 5688
jari.korhonen@pbg.fi

Hallituksen jäsen

Ulla Tapola
Talouspäällikkö
HUS / HYKS naisten- ja lastentaudit
Puh. 09 4717 4980
ulla.tapola@hus.fi

Hallituksen jäsen

Jukka Kaikkonen
Sairaalainsinööri
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
Puh. 0400 424 054
jukka.kaikkonen@tyks.fi