Loading...
Tietoa meistä2018-05-26T11:41:08+00:00

Terveys ja Talous ry:n toiminta

Terveys ja Talous on terveydenhuollon sekä talouden ytimessä

Terveys ja talous ry:n tarkoituksena on toimia sairaaloiden, terveyskeskusten ja muun terveydenhuollon hallinnon ja talouden sekä siihen liittyvän terveyskasvatuksen alalla työskentelevien ja näistä asioista kiinnostuneiden henkilöiden yhteistyöelimenä päämääränään osaltaan edistää maamme terveydenhuollon ja erityisesti sen hallinnon ja talouden yleisten edellytysten kehittämistä.

Hallitus 2018-2020

Puheenjohtaja

Jaakko Herrala
Sote-projektijohtaja
Pirkanmaan Liitto
p. 050 329 7166
jaakko.herrala@pirkanmaa.fi

Hallituksen jäsen

Maisa Lukander
Laatupäällikkö
HUS Tietotekniikka
Puh. 040 865 9441
maisa.lukander@hus.fi

Hallituksen jäsen

Pasi Parkkila
Kehitysjohtaja
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri
Puh. 040 544 8955
pasi.parkkila@ppshp.fi

Hallituksen jäsen

Leena Tiesmaa
Koulutuspäällikkö
Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri
Puh. 040 027 5670
leena.tiesmaa@khshp.fi

Yhdistyksen talousvastaava

Jari Korhonen

puh. 040 594 5688
jari.korhonen@pbg.fi

Yhdistyksen sihteeri

Outi Kalske
Hankinta- ja logistiikkajohtaja
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
Puh. 040 541 5125
outi.kalske@terveysjatalous.fi

Hallituksen jäsen

Mikko Häikiö
Kehittämispäällikkö
Lapin sairaanhoitopiiri
Puh. 040 772 7211
mikko.haikio@lshp.fi

Varapuheenjohtaja

Tuomo Meriläinen
Hallintojohtaja
Itä-Suomen yliopisto
Puh. 040 355 2299
tuomo.merilainen@uef.fi

Hallituksen jäsen

Merja Ilomäki
Tedy ry:n puheenjohtaja
Puh. 040 014 5519
merja.ilomaki@soite.fi

Hallituksen jäsen

Leila Savolainen
Terveydenhoitaja
Kuopion kaupunki
Puh. 050 057 4389
leila.savolainen@kuopio.fi

Hallituksen jäsen

Tapio Kallio
Huollon johtaja
Satakunnan sairaanhoitopiiri
Puh. 044 707 7750
tapio.kallio@satshp.fi